«چیک کوریا» -نوازنده و آهنگساز برجسته موسیقی جز-، پس از مبارزه‌ای طولانی با بیماری سرطان در ۷۹ سالگی درگذشت.

او آهنگساز و نوازنده پیانو بود و چندین بار برندهٔ جایزه گرمی شده بود که بیشتر این موفقیت‌ها در همکاری با گری برتون رقم خورده‌ است. او مدت ها با مایلز دیویس اسطوره سبک جز و نوازنده ترومپت نیز همکاری داشته است.
چیک کوریا که اسم واقعی او آرماندو آنتونی کوریا بود، روز ۱۲ ژوئن ۱۹۴۱ در ایالت ماساچوست آمریکا به دنیا آمد. چهار ساله بود که نوازندگی پیانو را یاد گرفت و در سن هشت سالگی نیز نوازندگی ساز درامز را آموخت. پدر او که در دهه سی و چهل میلادی موزیسین بود، می‌کوشید که با جدیت بر پیشرفت پسرش در زمینه موسیقی تاثیر بگذارد.
چیک کوریا از دوران کودکی هم با آثار آهنگسازهای کلاسیک مثل بتهوون، باخ و موتسارت و هم با ساخته‌های بزرگان موسیقی جز، از جمله چارلی پارکر، باد پاوول و لستر یانگ آشنا شد. او در دهه شصت میلادی با گروه‌های مختلف همکاری داشت تا اینکه سرانجام از گروه مایلز دیویس، یکی از چهره‌های پرنفوذ و نوآور موسیقی جز سردرآورد.

حاصل فعالیت و همکاری چیک کوریا با مایلز دیویس، قطعاتی هستند که در عرصه موسیقی فیوژن و تلفیق جز با سبک‌های دیگر ماندگار شده‌اند و نسل‌های بعد را تحت تاثیر قرار داده‌اند. چیک کوریا در این قطعات از جمله از ساز پیانوی الکتریک استفاده کرده، کاری که در آن زمان در موسیقی جز نسبتا غیرمعمول بوده است.

گروه Return to forever پس از جدا شدن چیک کوریا از گروه مایلز دیویس شکل گرفت. گروه «الکتریک بند» که سال ۱۹۸۵ به راه افتاد نیز یکی دیگر از پروژه‌های مهم چیک کوریا بود.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست