جایزه ویژه‌ی «کتاب‌ها برای صلح» سال 2020 به اتفاق‌آرا «لوریس چکناواریان» را شایسته‌ی دریافت جایزه‌ی ویژه‌ی سال 2020 این کمیسیون دانستند و این جایزه 12 سپتامبر سال جاری به ایشان اهدا خواهد شد.

کمیسیون «کتاب‌ها برای صلح» که از سازمان‌های همکار سازمان جهانی یونسکو محسوب می‌شود و مقر آن در رم ایتالیا واقع است، از چندین سازمان غیر دولتی از کشورهای مختلف تشکیل شده است که با سازمان یونسکو در زمینه گسترش فرهنگ صلح همکاری می‌کند.

این کمیسیون پس از بررسی معرفی‌نامه و سوابق لوریس چکناواریان موسیقیدان ایرانی- ارمنی دارنده نشان عالی هنر برای صلح که سال‌ها با هنرش فعالیت‌هایی خیرخواهانه و بشردوستانه در جهت گسترش فرهنگ صلح انجام داده است، به اتفاق آرا لوریس چکناواریان را شایسته دریافت این جایزه تشخیص دادند و این جایزه 12 سپتامبر در مراسم ویژه این کمیسیون به این هنرمند پیشکسوت اهدا خواهد شد.

لوریس چکناواریان که از مفاخر موسیقی ایران و جهان به شمار می‌رود، در سال 2014 دو کنسرت را برای کمک به آسیب دیدگان زلزله بم در فرانسه و همچنین کنسرت‌هایی را در ایران و امریکا برای کمک به کودکان مبتلا به سرطان محک رهبری کرده است و جشنواره هنر برای صلح ایران که جایزه ویژه سال 2019 این کمیسیون را دریافت کرده،  در خرداد ماه سال جاری این هنرمند پیشکسوت ایرانی را برای دریافت جایزه سال 2020  به این کمیسیون معرفی کرده بود.

The Books for Peace Award جایزه‌ای است به یاد خاویر والدز روزنامه نگار مشهور مکزیکی که در مبارزه با قاچاق مواد مخدر در مکزیک به قتل رسید، این جایزه از سال 2017 ، از سوی کمیسیون ویژه این جایزه، هر سال به افراد و گروه‌هایی که در زمینه گسترش فرهنگ صلح، فعالیت‌های بشردوستانه و خیرخواهانه فعالیت می‌کنند اهدا می‌شود.

لوریس چکناواریان سال گذشته نیز یکی از نشان‌های عالی هنر برای صلح هفتمین دوره این جشنواره را دریافت کرده است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست