مستند «نت‌های مسی یک رویا» که درباره‌ی آرزوی خواننده شدنِ پسر بچه‌ای ده ساله به نام «ملوک» است، در جشنواره داک‌اج نیوزلند که یکی از جشنواره‌های مهم ورودی اسکار در منطقه آسیا و اقیانوسیه است در بخش سینمای جهان، به رقابت می‌پردازد.

این فیلم به تهیه‌کنندگی مرتضی شعبانی و کارگردانی رضا فرهمند، در ادامه‌ی حضور خود در رویدادهای بین‌المللی، به جشنواره داک‌اج نیوزلند رفته که از تاریخ ۱۲ ژوئن تا ۵ جولای (۲۳ خرداد تا ۱۵ تیر) به سبب شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی برگزاری می‌شود.

این جشنواره در تمجید این فیلم آورده است: «فیلمی قابل توجه، جسورانه و بسیار اصیل درباره قدرت کودکان که در آن شخصیت اصلی پسربچه‌ای ده ساله به نام ملّوک است که آرزوی او تبدیل شدن به خواننده است. ملوک و دوستانش سیم‌های مسی را از دیوارهای ساختمان‌های خالی که با سوراخ گلوله‌ها ریخته شده و توسط موشک‌ها فروریخته‌اند، جدا می‌کنند. این کودکان که امید دارند افرادی که از این خرابه‌ها فرار کرده‌اند بازگردند، برای جمع‌آوری مس‌ها از روی دیوارها عذرخواهی می‌کنند. در بین تمام ویرانی‌ها و زباله‌ها و عدم اطمینان در مورد آینده، ملوک معتقد است که باید هر کاری را که به ذهنش می‌رسد انجام دهد. او و خواهر 14 ساله‌اش برای تأمین بودجه کنسرت در استادیوم خراب، پول مسی را که می‌فروشند، پس‌انداز می‌کنند. اما در خیابان‌های متروک یرموک، مخاطب کنسرت آنها چه کسانی خواهند بود؟»

جشنواره بین‌المللی مستند «داک اِج» در نیوزیلند یکی از رویدادهای سینمایی مورد تائید آکادمی اسکار برای نود و سومین دوره جوایز سینمایی اسکار است و برنده جایزه بهترین مستند بلند این رویداد سینمایی واجد شریط رقابت در شاخه بهترین مستند بلند اسکار ۲۰۲۱ خواهد بود.

«نت‌های مسی یک رویا» پیش از این نیز در جشنواره‌هایی نظیر لوکارنو، مونیخ، آسیا پاسیفیک، جایزه بزرگ «هارل» آمریکا، المپیای یونان و DMZ  کره جنوبی، حضور داشته است.

پخش بین المللی این فیلم با «ArtHouse Cinematheque» در کانادا با مدیریت مرجان علیزاده  است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست